Jegyzetek az engedetlenségről
Az Eleven Emlékmű csoport megszakítva emlékezetpolitikai témakörének több éve tartó beszélgetéssorozatát december 15-én a jelent, illetve a jövőt választotta az 52 fő jelenlétében lezajlott online beszélgetés témájául: az oktatásügyben zajló engedetlenségi mozgalmak kérdéseit állította fókuszba. A „barikád” nyolc „névtelen harcosát” hívta meg erre az estére. Közülük Pap Gábor Papesz le is írta „tanúvallomását”.
28 éve tanítok, de ebből 27 évem van a Vörösmartyban, voltam Waldorf-tanár, dolgoztam tanulási nehézségekkel küzdőknek fenntartott magániskolában, és kalandoztam sokat egyetemeken, színházakban zenét szerezve, 8 évig színikritikát írva, idén 15 éves társulatommal megnyerve a kazincbarcikai fesztivált, 4 évig az Országos Diákszínjátszó Egyesület választmányi tagjaként, 8 éve a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnökségi tagjaként szolgálom a drámapedagógia és a gyerekszínjátszás ügyét. De mindvégig kitartottam a Vörösmarty mellett, 9 évig csak kreatív zenetanárként dolgoztam itt, de 18 éve ez kiegészült az ének-zenével, vezetem az iskola zenei együtteseit, és három évig még a drámatagozatot is vezettem, a karantén alatt írtam egy könyvet A dramatikus zene felfedezése címmel, ami kiadás alatt áll, és amelynek fő színtere szintén a Vörösmarty. Szóval kalandozó típus vagyok, de csak a „csillagtúrákat” szeretem, és csak ebből a biztonságos háttérből tudok vagánykodni.
Tőlünk egy embert rúgtak ki, de mégis hármat vesztettünk, pontosabban négyet, mert Koromné Beck Zsuzsa, az iskola legendás igazgatója 2020 decemberében ment el hirtelen, a COVID-cirkusz kellős közepén, és én úgy gondolom, hogy ő is ennek a tönkretett, elátkozott oktatási rendszernek az áldozata. Törökné Pethő Erzsi kiváló angol tanár, pár éve végzett a drámás osztálya, most mondanom sem kell, érettségiző csoportjai vannak, akik most tanár nélkül maradtak (az igazgatónőm kivár, januárig nem hirdeti meg az állást, Erzsi pedig együtt pereskedik a többi kirúgottakkal, eszébe sincs belenyugodni a dologba). Jó humorú csaj, én nagyon kedvelem, közben a légynek sem ártott, és semminek nem volt a középpontja csak beleállt a tiltakozásokba ugyanúgy, ahogy még hozzá hasonlóan harmincan – semmilyen mérce szerint sem nevezhető főkolomposnak: háromgyerekes családanya, pedagógus férjjel, aki tavaly hagyta ott a közoktatást, mert nem tudtak megélni. Gőzünk sincs, mért pont őrá hullott a magát belügyminiszternek álcázó, fehérgalléros „keresztapa” tanügyi bombája. Kirúgása harmadnapján Palotanegyed-járást szerveztünk az iskolától a Kálvin térig, körbejárva a közeli oktatási intézményeket, ahova kitettük a piros-fehér szalagot, közben jelszavakat skandálunk, saját dalainkat énekeltük (mert nekünk ilyenek is vannak). Aztán robbant a belső bomba: Kosztra Gábor felmondó-levele azért volt számunkra meglepő, mert ő – aki matematika-történelem szakos tanár, és a történelem munkaközösség vezetője, mellesleg kiváló volt „margitos” színjátszó, két darabomba is behívtam, hogy az adott drámás osztály főnökeként játsszon együtt velünk, és örömmel vállalta –, szóval ő komoly jobboldali elkötelezettségű srác, akivel én is állandó vitában álltam a kormány jóhiszeműségéről, és egyébként nem állt bele semmibe, azt hittük, nem ért egyet velünk. Levele többünkre óriási hatással volt, és ha lehet, még nagyobb médiafigyelmet kapott, olyan tűpontosan elemezte a helyzet csalárdságát, majd közölte, hogy mélyen felháborították az intézkedések, és a továbbiakban nem kíván a Belügy irányítása alatt dolgozni. És most jelezte egy volt vörösmartys diák kollégánk, Devecsery Tamás is, hogy bár december 1-jétől főállásban dolgozott volna friss diplomásként, a továbbiakban ő sem kíván asszisztálni az oktatás tönkretételéhez.
A magam részéről azt kell mondjam, hogy bár elkezdtem a polgári engedetlenséget és háromszor sztrájkoltam is, végig éreztem, hogy ez nem nekem való, ez nem én vagyok, hőzöngeni-hangoskodni a Facebook védettségében a szabadidőmben, azt tudok, de egyébként gyáva vagyok, másrészt pedig nem érzem, hogy ez volna a megfelelő mód és út. Én nagyon hosszú idő, majdnem 30 év után mentem ki előszőr 2016-ban újra tüntikézni, és akkor nagyon megragadott a fekete ruhás nővér Parlament előtti 5 perces néma csendje: talán katolikus neveltetésemből adódik, de én ebben a CSENDBEN hiszek (kicsit szakmailag is, mert a John Cage-i csendfilozófián alapulnak a gyakorlataim), de persze ez a csend nyomasztó tud lenni, csak nem mindegy, hogy kit nyomaszt: én jobban szeretném, ha a kormányt nyomasztaná! Ezért a Deák-féle passzív rezisztencia formáit keresem, szóval valahogy meg kellene fordítani ezt a kormány felől jövő „lesz---unk benneteket, r---djatok éhen, az sem érdekel” dolgot, és azt mondani, hogy „ugyan belebújtok az alsónemünkbe is a gusztustalan politikai abúzusotokkal, de mi ebből nem kérünk, nem kollaborálunk, és mi fogunk levegőnek nézni benneteket, és a diákságot is az óriásplakát-celeb-pszeudo-kultúrátok álkeresztény, nemzeti pántlikásch posztsztálinista, göbbelsziánus és maoista ideológiapótlékaitokból álló tökéletes humbug elkerülésére bíztatjuk. Nyomasszon benneteket inkább, hogy levegőnek nézzük a magyar kormányt, az Országgyűlést, a valódi értékek ugyanis nem nálatok vannak, hanem nálunk, mert az az ifjúság szeretete és bizalma, ami egy-két választás alatt (ha ugyan ilyen még lesz a jövőben) átállítja talán majd az ingát egy vélhetően teljesen új, még nem kompromittálódott, helyes irányba.” Vagy nem tudom…
És egy személyes történet: én a VMG-ben a Díszteremben dolgozom sokat, és tavaly egy vakolatdarab lehullott az ablaknál a plafonról. Felvettem és megnéztem, hogy a darab mérete, valamint a belmagasság alapján, ha ez a darab egy gyerek fejére hull, akkor akár agyon is ütheti, és ha mindez az én órámon történik, engem vesznek elő. Levittem a darabot az igazgatóhelyettesibe remek kollégámhoz, a sok Gábor közül ő is egy, a Meleg, és két perc alatt végigfuttattuk, hogy ha ezt most mi bejelentjük, akkor évekre lezárhatják az iskola legfontosabb termét, de az holt biztos, hogy megoldani nem fogják a problémát. Nos, Palya Tamás a partizános interjúban hasonló történetet mesélt, ott egy majdnem gyerekek közé hulló ablaktábla volt az ok az ő bepöccenésére, amit ugyan megcsináltak, de amikor Tamás az egy emelettel lejjebb lévő hasonlóra hivatkozott, már az volt rá a cinikus tankeres válasz, hogy „onnan nem esik akkorát”. Nos, hulló vakolatok, ablaktáblák és belügyes tanügyi bombázások között éljük mindennapjainkat. Szerintem ez háború, ha nem is fizikailag, de lelkileg-szellemileg mindenképpen az: háború, amit nem mi kezdtünk, és mi próbáltunk és próbálunk kitérni a hatalom névtelen és arctalan „golyói” (lásd: önálló gazdálkodás megvonása, elrontott NAT, gyalázatos sztrájktörvény), mint anno 95-ben Szarajevó egyszerű népe az orvlövészek elől, de nem tudom igazán, hogy milyen eséllyel hadakozunk e lélektelen szörnyetegek, vagyis Michael Ende Momo című meseregényének „szürke urai” ellen. Mert sajnos még az Idő (Hóra mester) sem dolgozik nekünk. Vagy mégis?
Hozzászólások
Szolidaritás
Gábor írása is hozzájárult ahhoz, hogy döntsek: réshzt veszek a Tanulásmenet egy szakaszában.Remélem, mások kis