A tudat elhomályosítása és az iskola
Bessenyei István megjegyzései Knausz Imre tanulmányához
A továbbgondolásra serkentő, inspiratív tanulmány két területen keltett bennem hiányérzetet.
Knausz Imre nagyívű tanulmánya nem kevesebb célt tűzött ki, mint hogy elméleti keretbe foglalja azt a szabadságharcot, amelyet az iskolarendszer vív az igazságot manipuláló hatalmakkal. Az iskola mint az igazságkeresés és -őrzés, a világismeret, a felvilágosítás intézménye jelenik meg, és áll szemben az ipari társadalmak elidegenítő, „eldologiasító”, a tudatot elhomályosító1 tömegkultúrájával, reklámiparával. A „hamis tudatban”2 élő elnyomott rétegeket ez a kultúripar úgy manipulálja, hogy ne ismerjék fel elnyomott mivoltukat, és mint fogyasztók (és mint tűrőképes részmunkások) engedelmes profittermelő állampolgárok legyenek. Sőt, a tudomány is az elnyomás szolgálatába állítható, és a hatalmat birtoklók élnek is azzal a lehetőséggel, hogy hatalmuk szolgálatába állítsák a tudományos kutatásokat is. Az iskolarendszer sem tölti be felvilágosító küldetését – hangsúlyozza a szerző –, hiszen tömegtermelésre beállt üzemmódjával, merev tantervi kereteivel, ideologikus mivoltával, központosított, bürokratikus struktúrájával maga is beáll a tudatot elhomályosító intézmények sorába. Az információs társadalmak digitális (tömeg)kultúrája is követi ezt a logikát: szolgáltatásokat nyújtok neked, te cserébe nekem adod az adataidat, aminek segítségével irányítani tudom szükségleteidet.
A szerző rendszerbe szedi azokat a módszertani, pedagógiai eszközöket, amelyek alkalmazásával az iskolarendszer elvileg sikerrel vehetné fel a versenyt a manipulatív hatalmakkal. Olyan iskolát vázol fel, amely az egyéni igényekre is képes reagálni, az érdeklődésre alapozva motivál, a diákok kérdéseiből indul ki, a kreatív gondolkodtatásra szoktat, kevesebb megjegyzendő tényanyagot követel meg, több együttműködő saját tudástermelésre biztosít lehetőséget, amelyben a tanárképzés követi az aktuális pedagógiai és tudásgenerálási fejleményeket. Megállapítja azt is, hogy a központosított, tananyagcentrikus, tényközpontú, a kritikus gondolkodást nem fejlesztő iskolarendszer maga is a megismerés örömétől való elidegenedést szolgálhatja.
A továbbgondolásra serkentő, inspiratív tanulmány két területen keltett bennem hiányérzetet. Egyrészt úgy érzem, hogy a szerzőnek reflektálnia kellett volna arra az ismeretelméleti helyzetre, hogy nincs a tudásnak jól megalapozott tudománya, és így egységes definíciója sem, és hogy végül is a tudat, a tudatosság, az igazság, vagy akár a műveltség mibenlétéről is csak homályos elméleteink, s legfeljebb többé-kevésbé termékeny hipotéziseink vannak. Emiatt egy ilyen nagy igényű munkában elengedhetetlen lett volna a fogalmak pontosabb definíciója és a fogalmak egységesítése. Ilyen fogalmak például a közömbös igazságérték, az igazságfelejtés, a valódi tudás, az igazságkonstrukció, a tárgyi ismeret, az eldologiasodott szabályozás.
Komoly hiányosságnak érzem, hogy a digitális világ pozitív lehetőségei reflexió nélkül maradnak. Röviden megjelenik a dolgozatban a digitális világ szokványos és jogos kritikája a függőségről, az álhírekről mint az „igazságfelejtés” hatásos eszközeiről, a megbízhatatlannak tartott szöveggenerátorokról, ugyanakkor a szerző nem tematizálja a digitális világ hatalmas tudást tároló kapacitásának pedagógiai felhasználhatóságát, pedig már a világháló régóta működő tudástárainak (a Wikipédiának, a Google-nak és társaiknak) didaktikai potenciálja is említést érdemelt volna.
A mesterséges intelligencia mindennapjainkba való betörése nyomán mind a manipuláció, mind a termékeny tudásgenerálás rendkívül nagy hatású új eszközökhöz jutott. Megjelenésük nyomán számos merőben új gyakorlati és elméleti kérdés merül fel a dolgozatok eredetvizsgálatának technológiai kérdésétől a válaszok hitelességének ellenőrzésén keresztül az MI által generált tudás jellegéig. Fontos kutatási témává válhat, hogy nem teszi-e kérdésessé az előadás-tananyag-házi dolgozat és a feleletválasztós tesztekkel való számonkérés rutinját az a lehetőség, hogy a diákok otthon az egyre megbízhatóbb, egyre jobban teljesítő Bing és Bard segítségével fáradhatatlan és gyakorlatilag minden iskolai közegben felmerülő kérdésre érdemi – és ellenőrizhető – választ kaphatnak.
Az MI által támogatott új eszközök (a keresési eredményekkel megtámogatott szöveggenerátorok) ráadásul interaktívak, tehát egyéni kérdésre adnak válaszokat, míg például a Wikipédia néma lexikon, amely válaszaiban nem igazodik a kérdésben kifejeződő egyéni információszükségletekhez. Ezek olyan vadonatúj fejlemények, amelyek ismeretelméleti, pedagógiai elemzése, a konkrét tapasztalatok összegyűjtése és megfigyelése még éppen csak megkezdődött, és amelyek megfigyeléséhez, elemzéséhez, elméleti megalapozásához Knausz Imre vitára késztető tanulmánya pozitívan hozzájárulhat.
A „homályos tudat” értelmezéséhez kértem a Bing segítségét. Legnagyobb meglepetésemre a Bing Knausz Imre cikkére hivatkozva pedagógiai összefüggésben válaszolt, valószínűleg azért, mert keresője, az Edge a weben összesen csak egy anyagot talált, amely így használta a fogalmat, és kikerülte a pszichiátriai értelmezést. Ezt az tette lehetővé, hogy a Bing az Edge kereső és a GPT szöveggeneráló képességeit egyesítette.
A Bing:
A „homályos tudat” kifejezés általában a világ és saját helyzetünk felismerésének hiányát jelenti. Ez a tudati állapot gyakran megnehezíti az egyén számára, hogy tisztán lássa a valóságot, és felismerje cselekvési lehetőségeit. A homályos tudat gyakran hozzájárul a társadalmi manipulációhoz és a strukturális eredetű hatásokhoz, amelyek az elnyomottak számára úgy tűnhetnek, mint örök és megváltoztathatatlan körülmények. A homályos tudat természetes ellenszere a világismeret, amelynek közvetítése klasszikusan az iskola feladata. Azonban a modern társadalomban az iskolák gyakran részt vesznek a homályos tudat társadalmi újratermelésében.
- 1. A „homályos tudat” kifejezés a pszichiátriában használatos, az iskola vagy a tömegkultúra által manipulált tudat értelmében nem.
- 2. Bár Knausz irodalomjegyzékében felsorolja Lukács „Történelem és osztálytudat” c. művét, annak „hamis tudat” kategóriáját nem emelte be a dolgozatba, a másik manipulációt elemző klasszikus, Herbert Marcuse „Egydimenziós embere” nem jelenik meg az irodalomjegyzékben.
Hozzászólások
Válaszkísérlet
Hálával tartozom Bessenyei Istvánnak, hogy időt és energiát szánt az írásomra, köszönöm az értő és elgondolkodtató bírálatot. És külön köszönöm a lehetőséget, hogy fő gondolataimat a bírálat kapcsán újra tömören kifejthetem. Azzal kell kezdenem a választ, hogy mindkét "hiányérzetet" teljesen jogosnak és megfontolandónak látom. Magam is úgy gondolom, hogy esszém "koraszülött" lett, azaz olyan igényekkel lép fel, amelyek megvalósításához egyelőre nem rendelkezem a kellő felkészültséggel. Mentségemre szolgáljon, hogy nagyon erős volt bennem a vágy, hogy minél hamarabb közöljem a világgal azt, amiben biztos vagyok: egy pedagógiai forradalom szükségességét és lehetőségét.
Két ponton érzem úgy, hogy pontosításra szorul az a mód, ahogy Bessenyei István értelmezi a gondolataimat. Kezdjük a "homályos tudat" fogalmával. Igaza van bírálómnak, amikor azt mondja, hogy ilyen fogalom nincs, és nem is kell létrehozni. Most úgy érzem, hogy a jövőben nem is fogom használni. De fontosnak tartom elmondani, hogy a szándékolt jelentés nem azonos a Bessenyei István által javasolt "hamis tudat", illetve "manipulált tudat" terminusokkal. Ezek téves tudattartalmakra mutatnak rá, én pedig a "homályos tudattal" inkább a valóság iránti közömbösségre akartam célozni. Nem arra, hogy helytelenül látjuk a világot, hogy meg vagyunk tévesztve, hanem hogy mindegy is, milyen a világ.
Itt kell kitérni a "közömbös igazságérték" kifejezésre. Én ilyen terminust nem akartam kreálni, de a félreértéshez kétségkívül ügyetlen megfogalmazásom vezetett. Az inkriminált mondat így szól: "Azok az összefüggések (történetek, adatok stb.), amelyeknek nem látjuk a jelentőségét, olyan tudásként jelennek meg számunka, amelynek igazságértéke közömbös." Helyesebb lett volna így írni: "amelynek igazságértéke számunkra közömbös" vagy "amelynek igazságértékével szemben közömbösek vagyunk". Tehát nem egy kijelentés vagy elmélet igazságértékéről van szó, hanem a szubjektum attitűdjéről, és ez az attitűd nagyon is az érvelésem középpontjában áll. Most úgy gondolom – visszatérve a "homályos tudat"-ra –, hogy nem egyfajta "tudatról" kell beszélni, hanem egyfajta "mentalitásról" (abban az értelemben, ahogy a mentalitástörténészek használják a fogalmat), és ennek a mentalitásnak a sajátosságát a "homályosság"-nál kevésbé metaforikus jelentésű irracionalizmus fogalmával ragadnám meg. De ezt majd kifejtem, amikor készen állok rá. :)
Másik megjegyzésem arra vonatkozik, ahogy pedagógiai nézeteimet Bessenyei István összefoglalja. Ezt írja: "Olyan iskolát vázol fel, amely az egyéni igényekre is képes reagálni, az érdeklődésre alapozva motivál, a diákok kérdéseiből indul ki, a kreatív gondolkodtatásra szoktat, kevesebb megjegyzendő tényanyagot követel meg, több együttműködő saját tudástermelésre biztosít lehetőséget, amelyben a tanárképzés követi az aktuális pedagógiai és tudásgenerálási fejleményeket." Az itt felsoroltakat persze mind vallom, sok más pedagógussal együtt, de valahogy úgy érzem, hogy ebben az ideálképben elsikkad a lényeg. Amit én valóban forradalmi fordulatnak gondolok, az a következő: az oktatás (mindenekelőtt a műveltségközvetítés) célja nem előre kijelölt tudástartalmak elsajátíttatása, hanem a valóság iránti érdeklődés felkeltése, az igazságkonstrukció iránti igény kialakítása. Ez például a hagyományos tantervi szabályozás teljes felszámolását igényli, és ebben az értelemben valódi közoktatási forradalmat jelentene.
A Bing váratlan találata
Szeretnék reflektálni István cikkének a végére is, amelyben idézi a Bing összefoglalását a homályos tudatról. Ez teljesen az én cikkemen alapul. A szerző első gondolata ilyenkor persze a hiúságé: bekerültem a világirodalomba! :) A második gondolat, hogy ez lenyűgöző, a MI gyakorlatilag szabatosan és félreértés nélkül foglalta össze egy tanulmány gondolatait. A harmadik gondolat azonban a kételyé: jó ez nekünk? Az MI jelenlegi formájában a határozott, egyértelmű, mondhatni dogmatizáló válaszokat preferálja. Olyan, mint egy nagyon hagyományos tanár: a tanuló kérdez, ő megadja a választ, és ebben a tanuló megnyugszik. Azt hiszem, az iskolában nem lehet ez a cél. Bernstein szavaival: "...csak a kiválasztottak tapasztalják saját bőrükön, élik át igazán azt az eszmét, hogy a tudás áthatolható, hogy annak rendszerezései ideiglenesek, hogy a tudás dialektikája a zártság és a nyíltság." A Bing rövidre zárja a dolgot, rátalál egy alig olvasott, kétes hitelességű cikkre, és azt úgy tálalja, mint megnyugtató választ. Azt hiszem, baj, ha efelé haladunk, és különösen az iskolának kellene egész más irányba mennie: az aktív igazságkonstrukció felé.
Most olvasom ezt a könyvet, nagyon tudom ajánlani: Justin Smith-Ruiu: The Internet Is Not What You Think It Is: A History, a Philosophy, a Warning.